Dzikie wieści

– tropicielski długi  weekend

25 – 28 stycznia 2024

Ponownie zapraszam Was do udziału w zimowym warsztacie z tropienia dzikich zwierząt, który łączy w sobie elementy przygody i solidnego szkolenia.

Spotkanie adresowane jest zarówno do osób, które posiadają już klucze do świata tropów i śladów, jak również do nowicjuszy, ciekawych dzikiego świata.

trailing szkolenie

 

Umiejętność tropienia dzikich zwierząt towarzyszyła ludzkości od jej prapoczątków, kiedy to tropy ludzkie i zwierzęce splatały się w jeden nierozerwalny łańcuch współzależności w niełatwej walce o zachowanie życia.

Dzisiaj uczymy się tej sztuki na nowo, by głębiej doświadczać istoty dzikiego życia wokół nas i dowiedzieć się więcej na temat codzienności naszych dzikich sąsiadów.

Umiejętność odczytywania znaków, pozostawionych przez dzikie zwierzęta jest również bardzo ważnym elementem monitoringu zagrożonych gatunków, a tym samym ich lepszej ochrony w naszym antropocentrycznym świecie.

    Zarażając mnie tropicielską pasją, moi nauczyciele pokazali mi nierozerwalny związek pomiędzy wiedzą, doświadczeniem oraz intuicją.
     
    Przede wszystkim jednak tropy przynoszą historie oparte na faktach, ucząc nas tym samym, jak dochodzić do prawdy. A bliżej prawdy możemy być tylko wtedy, gdy poszukujemy różnych źródeł wiedzy, kiedy nie boimy się zadawania pytań, kiedy jesteśmy maksymalnie uważni i potrafimy uznawać swoje błędy.
     
    Wędrując za podjętym tropem i doświadczając otoczenia wszystkimi zmysłami – zaczynasz rozumieć decyzje, które zwierzę podejmuje na swojej ścieżce. Z czasem poruszasz się jak ono i czujesz jego nastrój. Niepostrzeżenie stajesz się nim.
     
    Dlatego właśnie czytanie tropów zbliża nas do najstarszej prawdy, którą jest nasza więź ze wszystkimi istotami i elementami przyrody.

    NA CZYM BĘDZIE POLEGAŁO TO SPOTKANIE?

     
     
     
    Zima to doskonały czas, by poznać historie dzikich zwierząt, gdyż właśnie wtedy podłoże odsłania przed nami najwięcej news’ów z leśnego życia. Dobierając termin warsztatu, kieruję się wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia okrywy śnieżnej, gdyż śnieg jest oczywiście idealną gazetą tropiciela. Ale bez obaw – błotnisty, pozbawiony roślinności grunt także świetnie się tutaj sprawdza!
     
    Spotkanie to będzie dla Was okazją do zdobycia (lub pogłębienia!) wiedzy teoretycznej, jak i bezpośrednich doświadczeń w terenie. Działania terenowe będą jednak tym, co interesuje nas najbardziej!
     
    W czasie tych dni będziemy ostrzyć naszą zdolność obserwacji i uczyć się dostrzegania ekologicznych związków pomiędzy różnymi elementami przyrody. Będziemy pochylać się informacjami, drzemiącymi w pojedynczych tropach i spróbujemy oswajać poznane klucze. Następnie przejdziemy do obszerniejszych historii, które podłoże zatrzymało dla nas, by wreszcie w formie dłuższych wędrówek podążać tropem wybranego osobnika (Trailing).
     
    Warsztat będzie jednocześnie przestrzenią do wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
     
    Przekazywanie wiedzy oraz narzędzi potrzebnych do samodzielnego rozwoju odbywa się w oparciu o najstarszą i najbardziej naturalną metodę, nazywaną Coyote Teaching. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem pracującym według tej metody.

    NAJWAŻNIEJSZE ZAGADNIENIA:

     
    • Jak poruszają się zwierzęta (motoryka i biologia)
    • Track and sign – odczytywanie informacji z pojedynczego tropu lub śladu w terenie
    • Sposoby poruszania się zwierząt (chód, tempo)
    • Trailing, czyli umiejętność podążania za dzikim zwierzęciem, na podstawie świeżych tropów, które pozostawia na ziemi i śladów w otoczeniu. Takie tropienie trwać może nawet do kilku godzin, odwołuje się nie tylko do doskonałej uważności, ale również do wiedzy i doświadczenia, które umożliwiają ponowne podjęcie urwanego tropu na zmieniającym się podłożu. Dobry trailing kończy się spotkaniem tropionego zwierzęcia!
     
    Prowadzenie:
     
    Nazywam się Alina Michalik, jestem założycielką „Dzikich Studiów” – pierwszej dzikiej szkoły w Polsce.
     
    Jestem certyfikowaną trenerką Pedagogiki Dzikiej Przyrody, a sztuki tropienia od wielu już lat uczę się u boku jednego z najlepszych tropicieli w Europie – Joern’a Kaufholda (Wildniswissen).
     
    Regularnie uczestniczę w monitoringu największych drapieżników na terenie słowackich Tatr.
     
    Jestem gospodynią rodzinnego „rezerwatu” w Parparach, opiekunką 4 kotów i psa. Wierzę w inteligencję zwierząt i modlitwę o deszcz. Podobno posiadam powonienie psa, ale … co ja o tym wiem! 😉

     

    Miejsce działań:

     
    Miejscem naszych działań będą atrakcyjne tereny leśne Nadleśnictwa Kwidzyn, gdzie oprócz całej plejady rodzimych gatunków, mamy silną populację łosia, rejestrujemy tutaj również stabilną obecność wilczych rodzin.
    Koszt udziału w warsztacie:
    600 zł / os.
    Nocleg i wyżywienie:
    Agroturystyka Klimbergowice, Sztumska Wieś
    Nocujemy w klimatycznych, kilkuosobowych pokojach z dostępem do łazienki.
    Za nocleg i wyżywienie płacimy osobno na miejscu, koszt za cały długi weekend: 400 zł / os