Edukacja przyrodnicza najmłodszych

?

Zielony świat Rusałki Parparelli

4-godzinne zajęcia dla przedszkolaków.

Zapraszamy maluchy do odwiedzenia dzikiej, lecz bardzo przyjaznej krainy, zamieszkiwanej przez Rusałkę Parparellę. Pokaże ona dzieciom nie tylko miejsce, w którym czuje się dobrze, ale z pewnością zdradzi kilka tajemnic ze świata przyrody, zabierze w świat licznych zabaw i leśnych pląsów.

Dzieci będą mogły zobaczyć jej skromną chatkę, ukrytą pośród sosen i skosztować podpłomyków z ogniska. Nie zabraknie też barwnych legend o dawnych boginkach oraz dzikich mieszkańcach lasów, jezior i łąk…

Chmuroteka - półkolonie

Półkolonie dla młodych odkrywców przyrody – zajęcia dla dzieci w wieku 9-12 lat.

W programie przyrodnicze wyprawy badawcze, wspólne muzykowanie na leśnych instrumentach, techniki cichego poruszania się po lesie i umiejętnej obserwacji zwierząt, rozpoznawanie śladów i tropów zwierząt, podstawy orientacji w terenie, dziki zielnik, oryginalne zajęcia plastyczne, codziennie nowe gry i zabawy.

 

Szlak Dzikich Tajemnic

Gra terenowa: 3-4 godzinne podchody dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Wyjątkowa przygoda na świeżym powietrzu, z elementami edukacji przyrodniczej! Specjalnie przygotowana przez doświadczonego Pedagoga Dzikiej Przyrody trasa podchodów pozwoli młodym nie tylko świetnie się bawić, ale będzie również doskonałą okazją do zdobycia kilku nowych sprawności i podstaw wiedzy o dzikiej przyrodzie wokół nas.

 

Nazywam się Alina Michalik. Jestem certyfikowanym trenerem Pedagogiki Dzikiej Przyrody (Dzikie Studia), a tym samym przedstawicielem niemieckiej „dzikiej szkoły” Wildnisswissen. Od wielu jestem związana z centrum edukacji przyrodniczej Drei Eichen w Brandenburgii, gdzie realizowane są międzynarodowe projekty, pod szyldem „Nauka życia i przetrwania w zgodzie z dziką przyrodą”. Regularnie współpracuję z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się edukacją ekologiczną, jak również z europejskimi centrami społecznej edukacji młodzieży. Jestem autorką warsztatów pt. „Duchowy Survival”, które propropagują min. życie w harmonii z Naturą oraz duchowość rdzennych ludów Ameryki Północnej.

Wychowałam się w Sztumie, w rodzinie pielęgnującej tradycje polsko-niemiecko-indiańskie.. Najpiękniejsze chwile dzieciństwa spędzałam z Rodzicami pod namiotem, gdzieś pośród dzikich lasów i łąk. Całymi dniami śledziłam życie owadów w trawie, słuchałam śpiewu ptaków, zbierałam chrust i zioła. Szybko nauczyłam się obchodzić z ogniem, dbać o wodę pitną, podglądać przyrodę, rozumieć ją i czuć się tam „u siebie”. Po wielu latach „wsiąknięcia w cywilizację” moje ścieżki znów wiodą między drzewami, krokiem lisa… Tworząc „Dzikie Studia” w Polsce, również Ciebie zapraszam do świata dzikiej przyrody!

Alina Michalik