
Język dzikiej przyrody
Warsztat o kodzie Natury
Czy wchodząc do lasu, czujesz się tam gościem – czy jednak naturalną częścią tego dzikiego świata? A może jesteś tylko dwunożnym intruzem, przed którym wszystko, co żyje – w pośpiechu umyka?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy najpierw umieć usłyszeć, co sama przyroda ma nam do powiedzenia. W tym celu warto odkurzyć naszą zmęczoną cywilizacyjnymi bodźcami percepcję. Możliwości naszych zmysłów są bowiem o wiele większe, niż nam się wydaje. Dotąd po prostu używaliśmy tylko ich niewielkiego zakresu.
Naprawdę, jesteśmy w stanie widzieć, słyszeć i czuć więcej. Szeroko otwarte zmysły pozwalają nam odbierać ze świata przyrody całkiem konkretne informacje!
Zrozumieć język dzikiej przyrody...
Zrozumieć język dzikiej przyrody – to zrozumieć, o czym mówią ptaki, odgadnąć czym się dziś zajmował borsuk, odczytać lisią wiadomość na rozstaju dróg. Zrozumieć, że „oni” tam cały czas robią swoje, głośno i po cichutku. Żyją pełnią swojego otoczenia, na miarę swoich predyspozycji i możliwości.
Znamy już globalny wpływ człowieka na przyrodę (tak często przyprawia nas o smutek i bezradność,prawda?). Trudno nam jednak będzie wpływać na powszechne zmiany, dopóki każdy z nas nie przebada, jak odbiera mnie dzikie otoczenie. Tu i teraz, w tym zagajniku!
Jak reagują na mnie mieszkańcy lasu? Jaki ślad zostawia mój but? Kto mnie widział i czy wpłynęłam na jego dalsze kroki? Jak się zachowywać, by nie zakłócać harmonii lasu podczas wędrówki? Jak być sobą w tym miejscu?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będziemy podczas tego warsztatu. Otrzymasz narzędzia i przestrzeń do doświadczeń, które pozwolą ci na osobistym poziomie, zrozumieć język przyrody.
A wieczorami pochylimy się nad starą wiedzą rdzennych ludów, które chętnie uczyły się od „dzieci natury” i uczyniły świat przyrody integralną częścią swojej kultury.
Warsztat obejmie kilka ważnych poziomów:
- Komunikacja między samymi zwierzętami na przykładzie ptaków (behawior, komunikacja werbalna, cechy fizyczne)
- Tropy i ślady dzikich zwierząt
- Badanie mojego „impaktu” na otoczenie
- Sztuka nieinwazyjnej obserwacji przyrody
- Komunikacja międzygatunkowa i intuitywna
- Warstwa „mistyczna” i kulturowa
Metody i inspiracje:
- Pedagogika Dzikiej Przyrody (metody Coyote Teaching, Naturementoring)
- Filozofia Bear Tribe
Prowadzenie:
Alina Michalik – certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, założycielka „Dzikich Studiów”, od najmłodszych lat związana ze Stowarzyszeniem Żółwi ze Sztumu, miłośniczka sztuki tropienia dzikich zwierząt, gospodyni „rezerwatu” w Parparach.

Harmonogram:
Spotykamy się w czwartek, o godz. 18.00 na wspólnej kolacji, kończymy w niedzielę ok. godz. 15.00. Nasze działania odbywają się głównie w terenie, do obozu wracamy na posiłki, krótkie wykłady i … sen.
Organizacja:
- II turnusy: 25.-28.05.2023 oraz 21.09.-24.09.2023
- Miejsce: rodzinny „rezerwat” w Parparach,koło Sztumu, woj. pomorskie (https://dzikiestudia.pl/parpary/)
- Wyżywienie: Śniadania i kolacje we własnym zakresie; obiady w cenie warsztatu
- Nocleg: własny namiot
Informacje o koszcie i warunkach uczestnictwa:
- e-mail: dzikiestudia@gmail.com
- tel. 606 415 128

Fotografie: Ewa Rugała.