Parpary

– nasze miejsce spotkań i obozów

Parpary

Miejscem spotkania oraz większości działań jest nasz prywatny teren w Parparach (woj.pomorskie), wiosce położonej w lesie, oddalonej od Sztumu o ok.10 km.

Nasz „rezerwat” to 2,5 h żyjącej swoim życiem przyrody, naturalnie wpleciony w leśno-wiejski krajobraz okolicy.

Warunki w obozie są bardzo proste i analogowe, ze względu na dobro otaczającej nas przyrody i dzikich gospodarzy tego miejsca, a także naszą przyjemność obcowania z możliwie nieucywilizowanym otoczeniem.

Perły lokalnej infrastruktury to zatem: dwa barakowozy (dla kadry seniorów), indiańskie tipi, drewniana budka z serduszkiem w drzwiach, kuchnia letnia z duszą… No i oczywiście miejsce na ognisko!

Na terenie jest ujęcie czystej wody pitnej, myjemy się w łaźni polowej, a za „potrzebą” udajemy się do drewnianego wychodka (sezonowo: luksusowa budka typu „toi toi”).  Do dyspozycji uczestników są: kuchenka gazowa, metalowe ruszta, podstawowe, narzędzia, naczynia, sztućce, kilka garnków itp.

Niedaleko miejsca spotkania, we wsi funkcjonuje dość dobrze zaopatrzony sklepik. Nie używamy agresywnych detergentów, stosujemy kosmetyki przyjazne  naturze. Wszystkie śmieci sortujemy, a następnie zabieramy ze sobą.

Uczestnicy zajęć i warsztatów sami wykonują podstawowe prace obozowe, takie jak noszenie wody, zbieranie opału na ognisko, dbają o wspólną przestrzeń. Gospodarze co prawda i z rolką papieru na wołanie przybiegną, ale pamiętajcie: supermarkety, gdzie wszystko, czego potrzebujecie uśmiecha się do was z półeczki, zostały w mieście.

Prawdziwy surwiwal, to nie próba okiełznania natury, ale umiejętna współpraca z nią, oparta na wzajemnych korzyściach i zachowaniu długotrwałej równowagi.

U ludów żyjących blisko natury nie ma również jednoznacznych podziałów na pracę, zabawę i życie towarzyskie. I dla nas zwykłe zbieranie ziół i chrustu na herbatę może okazać się ciekawą przygodą: możemy choćby bliżej przyjrzeć się otoczeniu zbieranej rośliny, odkryć nieznanego sobie dotąd owada, posłuchać sprzeczki ptaków, zebrać trzy podgrzybki, spotkać koleżankę z namiotu obok, zobaczyć dokąd wiedzie dróżka w lesie …

Wyznacz trasę dojazdu

Kliknij, aby przejść do map Google…

Współrzędne: 53°57’43.0″N 18°56’00.8″E