Tropy w śniegu
Okolice regionu Liptów to górska kraina na północy Słowacji, nieopodal polskiej granicy. Obejmuje min. tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przyrodnicza różnorodność tego regionu oferuje nam idealny materiał do doskonalenia sztuki czytania tropów i śladów, pozostawianych przez dzikie zwierzęta.
Na naszą szczególną uwagę zasługuje tutaj obecność największych drapieżników Europy Środkowej, niedźwiedzia, wilka i rysia. W okolicy pojawiają się ponadto kozice górskie, żbiki, świstaki, cietrzewie, głuszce, no i … mnóstwo innych dzikich zwierząt, które podczas naszej tropicielskiej przygody zaskoczą z pewnością niejednego.
Prastara sztuka czytania tropów i śladów ma w sobie coś z odkrywania tajemnicy, bowiem na końcu łańcuszka tropów zawsze porusza się żywe zwierzę! Nie widzimy go, ale możemy zinterpretować znaki, które pozostawia.
Aby je dobrze odczytywać, należy w stopniu podstawowym rozumieć anatomię zwierząt i wzorce ich zachowań. W czasie tych dni będziemy zatem ostrzyć naszą zdolność obserwacji i uczyć się dostrzegania ekologicznych związków pomiędzy różnymi elementami przyrody.
Szkolenie adresowane jest zarówno do doświadczonych tropicieli, jak i świeżych adeptów, którzy otrzymają solidną bazę w postaci cennej wiedzy i doświadczenia. Dodajmy do tego odrobinę intuicji oraz detektywistycznej pasji, a szkolenie okaże się dla każdego niezapomnianym przeżyciem!
Nocujemy w małej miejscowości w Niskich Tatrach, jasną porę dnia wykorzystując na aktywność w terenie. Zimą wielu dzikich mieszkańców lasu utrzymuje się w dolinach i na przedgórzu. Tam też będziemy będziemy poruszać się po naszych szlakach, wędrując od 10 do 15 km dziennie. Konieczne będzie zabranie własnych rakiet śnieżnych, gdyż o tej porze roku pokrywa śniegowa jest bardzo wysoka.
Prowadzenie
Jörn Kaufhold – rocznik 72, od 2007 roku żyje w słowackich górach „Ptacznik” oraz w Bratysławie. Trener i mentor niemieckiej dzikiej szkoły „Wildniswissen”, pedagog społeczny, absolwent szkoły Kamana Naturalist Training Programms. Pracował m.in. w Mongolii i Rosji. Przez cztery lata prowadził polsko-niemiecki kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody w Brandenburgii. Od 2015 roku stale współpracuje z „Dzikimi Studiami”. Doświadczony tropiciel, prowadzi dzikie wędrówki w Karpatach, niemiecką edycję „Tropów w śniegu” na Słowacji oraz Winter Wolf Tracking w Tajdze.
Alina Michalik – rocznik 76, założycielka „Dzikich Studiów”, pierwszej dzikiej szkoły w Polsce. Certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukator ekologiczny i społeczny, tłumacz z języka niemieckiego. Sztuka tropienia zwierząt, a także komunikacja międzygatunkowa, to jedne z najważniejszych obszarów jej zainteresowań.
Informacje organizacyjne
- Termin: 07.02. – 13.02.2020.
- Przyjazd w godzinach 17.00 – 19.00.
- Odjazd ostatniego dnia po śniadaniu.
- Miejsce: Słowacja, region Liptów ( Liptovský Mikuláš).
- Logistyka: na miejsce uczestnicy docierają we własnym zakresie.
- Koszty:
Udział w szkoleniu: 1300 złotych od osoby (płatne do 20.12.19),
Wyżywienie i noclegi: 207 Euro od osoby (za cały pobyt) – płatne gotówką na miejscu. - Zgłoszenia do 20.12.2020 pod adresem: dzikiestudia@gmail.com.
Proszę zabrać koniecznie: notes, przybory do pisania, termos, mały plecak (na wyprawy w teren), ciepłą odzież, miarę (nie krawiecka!, min. 2 metry), rakiety śnieżne.