Tropy Pustyni
Błędowskiej

Szkolenie

22 – 26 września 2021

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym szkoleniu z zakresu czytania tropów i śladów dzikich zwierząt. 

Prastara sztuka czytania tropów i śladów ma w sobie coś z odkrywania tajemnicy, bowiem na końcu łańcuszka tropów zawsze porusza się żywe zwierzę! Nie widzimy go, ale możemy zinterpretować znaki, które pozostawia.
W czasie tych dni będziemy ostrzyć naszą zdolność obserwacji i uczyć się dostrzegania ekologicznych związków pomiędzy różnymi elementami przyrody.

 

Szkolenie składać się będzie z trzech części:

1. Wprowadzenie w podstawy sztuki tropienia;
2. „Track in sign” – czyli odczytywanie informacji z pojedynczych śladów i tropów;
3. „Trailing” – podążanie za zwierzęciem przez możliwie długi czas, na podstawie śladów, które pozostawia.

Spotkanie poprowadzi dwójka doświadczonych trenerów i tropicieli (Joern Kaufhold właśnie oficjalnie dołączył do grona kilku najlepszych tropicieli w Europie, zdobywając certyfikat „Cyber Tracker Evaluation – Level IV – Trailing”).

Miejscem, które wybraliśmy do przeprowadzenia szkolenia, jest Pustynia Błędowska. Nazywana „polską saharą”, pomimo swojego antropogenicznego pochodzenia, stała się europejskim unikatem przyrodniczym i krajobrazowym.

Tak specyficzny teren stwarza bardzo dobre warunki do przyjrzenia się śladom i tropom, pozostawionym przez dzikie zwierzęta. Znanym jest bowiem fakt, że rozległe piaszczyste tereny przez tysiąclecia kształtowały umiejętności najlepszych tropicieli.

Szkolenie adresowane jest zarówno do doświadczonych tropicieli, jak i świeżych adeptów, którzy otrzymają solidną bazę w postaci cennej wiedzy i doświadczenia.

Dodajmy do tego szczyptę intuicji oraz detektywistycznej pasji, a szkolenie okaże się dla każdego niezapomnianym przeżyciem!

Prowadzenie:

Jörn Kaufhold – swoją wiedzą o tropach i śladach dzieli się już od ponad 10 lat na terenie Słowacji, w Polsce, w Niemczech i w Rosji. Jako tropiciel wspiera liczne naukowe projekty związane z monitoringiem dzikich zwierząt. Ukończył „Cyber Tracker Evaluation – Level IV – Trailing” oraz Kamana Naturalist Training Programms. Trener i mentor niemieckiej dzikiej szkoły „Wildniswissen”. Od 2007 roku żyje w słowackich górach „Ptacznik” oraz w Bratysławie.

 

Alina Michalik – założycielka „Dzikich Studiów”, pierwszej dzikiej szkoły w Polsce. Certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukator ekologiczny i społeczny, tłumacz z języka niemieckiego. Sztuka tropienia zwierząt, a także komunikacja międzygatunkowa, stanowią jeden z najważniejszych obszarów jej zainteresowań.

Termin: 22 – 26 września 2021

Koszt udziału w szkoleniu: 1200 zł / os.
Nocleg i wyżywienie: płatne osobno (na miejscu)

Nocujemy w gospodarstwie agroturystycznym „Na Polanie” http://napolanie.eu/

Zgłoszenia i informacje: dzikiestudia[at]gmail.com oraz 606 415 128

Pustynia Błędowska

Benowo 57, 82-420 Ryjewo