Tropy Pustyni
Błędowskiej

Szkolenie

13.-17.09.2023

Ponownie zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu z zakresu czytania tropów i śladów dzikich zwierząt.
 
Prastara sztuka czytania tropów i śladów ma w sobie coś z odkrywania tajemnicy, bowiem na końcu łańcuszka tropów zawsze porusza się żywe zwierzę! Nie widzimy go, ale możemy zinterpretować znaki, które pozostawia.
 
Dzisiaj umiejętności tropicielskie przywracają naszą pierwotną więź z naturą i pozwalają nam głębiej poznawać życie dzikich zwierząt. To również cenna wiedza, dzięki której możemy przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków (monitoring). W czasie tych dni będziemy ostrzyć naszą zdolność obserwacji i doświadczać niezwykłych powiązań pomiędzy różnymi elementami przyrody.

 

Szkolenie odbywać się będzie na trzech poziomach:
 
1. Wprowadzenie w podstawy sztuki tropicielskiej oraz etyki obserwatora przyrody
2. „Track and sign” – czyli odczytywanie informacji z pojedynczych śladów i tropów
3. „Trailing” – podążanie tropem zwierzęcia, gdzie celem jest zdobycie możliwie dokładnych informacji o jego zachowaniu oraz obserwacja z poszanowaniem zwierzęcego komfortu i naszego bezpieczeństwa.
Terenem, który wybraliśmy do przeprowadzenia szkolenia – jest ogromny kompleks przyrodniczy, z Pustynią Błędowską w jego sercu.
 
Mamy tutaj bogactwo różnorodnych siedlisk: od samej pustyni, przez otaczające ją sosnowe lasy o mszystym podłożu, dzikie łąki pachnące jeszcze rykowiskiem i bukowiskiem, aż po tajemnicze łęgi wokół rzeki, zwanej Białą Przemszą.
 
Tak różnorodny teren stwarza bardzo dobre warunki do przyjrzenia się śladom i tropom, pozostawionym przez dzikie zwierzęta.
 
Szkolenie adresowane jest zarówno do doświadczonych tropicieli, jak i świeżych adeptów, którzy otrzymają solidną bazę w postaci cennej wiedzy i doświadczenia. Dodajmy do tego szczyptę intuicji oraz detektywistycznej pasji, a szkolenie okaże się dla każdego niezapomnianym przeżyciem!
Spotkanie poprowadzi dwójka doświadczonych trenerów i tropicieli.
Całe szkolenie prowadzone jest w języku polskim.
 
O prowadzących:
Jörn Kaufhold – swoją wiedzą o tropach i śladach dzieli się już od ponad 10 lat. Jako tropiciel wspiera liczne naukowe projekty związane z monitoringiem dzikich zwierząt. Ukończył „Cyber Tracker Evaluation – Level IV – Trailing” oraz Kamana Naturalist Training Programms. W 2022 roku zdobył międzynarodowy certyfikat tropiciela-specjalisty od tzw. trailingu. Trener i mentor niemieckiej dzikiej szkoły „Wildniswissen”. Pochodzi z Niemiec, jednak od 2007 roku wraz z rodziną żyje na Słowacji. Stale współpracuje z „Dzikimi Studiami”.
 
Alina Michalik – założycielka „Dzikich Studiów”, pierwszej dzikiej szkoły w Polsce. Certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukator ekologiczny, tłumacz z języka niemieckiego. Sztuka tropienia zwierząt stanowi jeden z najważniejszych obszarów jej zainteresowań. Od sześciu lat aktywnie uczestniczy w monitoringu największych drapieżników na teren Tatr.
Koszt udziału w szkoleniu: 1200 zł / os.
Nocleg i wyżywienie: płatne osobno (na miejscu), koszt: 576 zł za cały pobyt z wyżywieniem
 
 
Miejscem naszego zakwaterowania będzie Zajazd „Pasja” w Sławkowie: https://zajazdpasja.com.pl/
 
Uczestnicy nocują w 2-4 osobowych pokojach z dostępem do łazienki.
Wyżywienie jest wegetariańskie, składa się ze śniadań i obiadokolacji.
Organizatorzy szkolenia z odpowiednim wyprzedzeniem rezerwują nocleg oraz wyżywienie dla wszystkich zgłoszonych uczestników szkolenia.
 
 
Zgłoszenia i szczegółowe informacje: dzikiestudia[at]gmail.com oraz 606 415 128
 

Pustynia Błędowska

Benowo 57, 82-420 Ryjewo