„Dzikie Studia” to coś, co mi się w życiu naprawdę udało! Od 2015 roku nieprzerwanie towarzyszę Wam jako„wskazidroga” i przewodnik w podróży przez świat dzikiej przyrody. To jednocześnie moja osobista ścieżka mocy, źródło nowych doświadczeń i dziecięcej radości.

Dzielę się z Wami swoją wiedzą i umiejętnościami po to, by subtelnie i praktycznie zbliżać ludzi do natury, byśmy mogli ją jeszcze lepiej poznać i zrozumieć. Chcę Wam pokazać, że można żyć z nią w harmonii. Wierzę, że w ten sposób możemy chronić to, co mamy najcenniejszego – ten piękny kawałek dzikiego świata, którego jesteśmy częścią.

„Dzikie Studia” działają niezależnie od instytucji, czy odgórnych dofinansowań. Nie lubię też plastikowego marketingu i nie umiem go uprawiać. Trudno mnie przekonać do szkoleń w trybie on-line. Mimo to, każdego roku coraz więcej osób obdarza moje działania zaufaniem i ciekawością.

Cieszę się, kiedy słyszę, że odtąd widzicie, słyszycie i czujecie więcej. To wszystko nie byłoby możliwe, gdybym nie spotkała na swojej drodze tak wielu wspaniałych Nauczycieli, których nie sposób tutaj z osobna wymienić.

Jestem również pełna wdzięczności dla swojej Rodziny i Przyjaciół, którzy nieustająco wspierają mnie na tej drodze.

Gdybym miała w skrócie opisać swoją drogę do „Dzikich Studiów”, brzmiałoby to tak:

Już od najmłodszych lat związana byłam z kulturą i duchowością rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. To ukształtowało mój sposób patrzenia na otaczający świat i moje w nim miejsce. Po ukończeniu studiów pedagogicznych w Toruniu, pierwsze lekcje życia odebrałam mieszkając przez kilka lat w Afryce Północnej. Po powrocie do Polski pracowałam jako tłumaczka języka niemieckiego w międzynarodowych firmach, które niestety nie miały nic wspólnego z przyrodą.

Kiedy wreszcie udało mi się wyrwać ze szponów koncernowej codzienności, zostałam edukatorką przyrodniczą w Stowarzyszeniu Eko-Inicjatywa. Jednocześnie, pozostałam przy roli tłumacza, współpracując z różnymi organizacjami w międzynarodowych projektach przyrodniczych i edukacyjnych (min. Park Ochrony Przyrody Märkische Schweiz, Drogi dla Natury, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”).

 

Swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie mentoringu Pedagogiki Dzikiej Przyrody zdobywałam od 2008 roku pod skrzydłami najstarszej niemieckiej „dzikiej” szkoły Wildnisswissen. W 2014 r. w austriackich Alpach ukończyłam szkolenie, prowadzone przez Jon’a Young’a na temat komunikacji międzygatunkowej.

Od lat z pasją doskonalę swoje umiejętności w zakresie sztuki tropienia dzikich zwierząt („track & sign” oraz „trailing”). Regularnie biorę aktywny udział w monitoringu dużych ssaków drapieżnych na terenie słowackich Tatr.

Jestem absolwentką 2-letniego kursu zielarskiego „Ludzie i Rośliny”, zorganizowanego przez Wildwaerts z Berlina i Park Ochrony Przyrody Märkische Schweiz. Od 2022 r. należę do zespołu, prowadzącego warsztaty i spotkania na indiańskiej Ścieżce Mocy w tradycji Plemienia Niedźwiedzi, pod nazwą „Kayas Ochi”.

Jestem opiekunką i gospodynią rodzinnego„rezerwatu” w Parparach, mam nastoletniego syna Sambora.