Dzika przyroda była kiedyś naszym domem, a człowiek czuł się powiązany ze wszystkim, co go otaczało, był częścią tego świata i doskonale czytał jego język. Wiedzieliśmy, że przyroda potrafi być naszym przewodnikiem, ale i surowym nauczycielem, więc odnosiliśmy się do niej z szacunkiem. Dzisiaj to, co kiedyś było naturalne, wydaje się być trudne, a czasem nawet niemożliwe.
Oderwani od świata przyrody, wciąż potrzebujemy jej mądrości i nic nie zastąpi nam potrzeby jedności z tym subtelnym światem, jak również tego przyjemnego poczucia, że nadal jesteśmy „tubylcami”, gdziekolwiek żyjemy. Na szczęście wciąż jeszcze jesteśmy naturalnie wyposażeni we wszystko, czego potrzebujemy, by czuć się w przyrodzie „u siebie”.
Mówienie o czymś, że jest dzikie, nie musi brzmieć negatywnie, ani też napawać lękiem. Dzika przyroda to tajemnice do odkrycia, to także spotkanie z pierwotną cząstką nas samych. To wreszcie świadomość naszych korzeni oraz uważność skierowana na wszystkie przejawy życia, osadzona w „tu” i „teraz”.
Wchodząc w dziki świat, odkrywamy nie tylko wszystko to, z czym dotąd żyliśmy „po sąsiedzku”. Zaczynamy rozumieć śpiew ptaków, zwierzęce ścieżki, kaprysy ognia. W ten sposób odkrywamy również swoje wewnętrzne dziecko, pokłady naszej wewnętrznej siły, uczymy się pracować ze swoimi słabościami i ograniczeniami.
Jedną z metod, według której pracujemy jest Naturementoring, naturalny proces przyswajania wiedzy, bazujący na sprawdzonych i starych technikach, gdzie nie ma wyraźnego podziału na naukę, zabawę, czy pracę. Mentor jest tutaj czujnym towarzyszem podróży i „wskazidrogą”.
Jako prowadząca ten kurs stopniowo otwieram drzwi Waszej percepcji, byście na nowo umieli dostrzegać to, obok czego na co dzień przechodzicie obojętnie. Nie uczę biologii, ani geografii – pokazuję za to możliwe ścieżki do świadomego stawiania pytań i zgłębiania wiedzy. Ten kurs jest dla wielu okazją do regularnego i głębokiego zanurzenia w świecie dzikich zwierząt, roślin i minerałów.
Jednak należy pamiętać, że kluczem jest tutaj osobiste doświadczenie każdego z nas, poprzedzone ciekawością oraz szczerym zaangażowaniem! Obrazowo rzecz ujmując: Zaprowadzę cię do rzeki, z której piję wodę, ale nie opowiem ci o wszystkich rzekach w okolicy. Sam musisz nauczyć się rozpoznawać tę, która pokaże ci bezpieczne zejście w bród i napoi czystą wodą.
Elementy surwiwalu pojawiające się na zajęciach stanowią inspirację do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów. Przekazywane przez nas prymitywne techniki (np. rozpalanie ognia, dołek ziemny, praktyczne zastosowanie ziół itp.) pochodzą od rdzennych ludów z różnych zakątków Ziemi lub stanowią poznaną część praktyk naszych przodków. Nawet jeśli dzisiaj już nie korzystamy z takich technik przetrwania, każdy z nas powinien regularnie doświadczać praktycznej współpracy z przyrodą i jej możliwościami.
Kurs składa się z 6 powiązanych ze sobą modułów. Spotkania odbywają się cyklicznie, co dwa miesiące (w weekend). Pogłębianie procesu uczenia się i doświadczania umożliwiają specjalnie skomponowane „zadania domowe” pomiędzy kolejnymi spotkaniami.
Warunkiem pomyślnego ukończenia kursu (certyfikat) jest zaangażowane uczestnictwo we wszystkich spotkaniach oraz wykonanie określonych zadań z zakresu tematyki kursu.
Główne zagadnienia:
- Rozpoznawanie naturalnych zagrożeń,
- Trening uważności i zmysłów,
- Mowa ptaków,
- Wiedza o ssakach, sztuka czytania tropów i śladów zwierzęcych,
- Metodyka rozpoznawania i zastosowania dzikich roślin,
- Świadomość bogactwa powiązań w przyrodzie,
- Prymitywne techniki przetrwania w dzikiej przyrodzie,
- Metodyka Naturmentoring i Coyote Teaching
- Pokonywanie własnych granic i praca z nastawieniem
- Filozofia i kultura życia w harmonii z naturą, zaczerpnięta min. od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Dla kogo jest ten kurs?
- dla tych, którzy chcą pogłębić swoją więź z naturą
- pragną odtąd więcej widzieć, słyszeć i czuć
- chcą zdobyć uniwersalne narzędzia, pomocne przy zdobywaniu wiedzy przyrodniczej
- pragną zrozumieć język i ścieżki dzikich mieszkańców lasu
- chcą zdobyć umiejętności, przydatne w pracy pedagogicznej w obszarze edukacji przyrodniczej
- są gotowi na samodzielną pracę i zdobywanie nowych doświadczeń
- pragną odnaleźć swoje miejsce w otaczającym świecie
- są otwarci na wymianę wiedzy i kontakt z „podobnymi sobie”.
Miejsca spotkań:
MIESIĄCE CHŁODNE:
Agroturystyka „Klimbergowice” w Sztumskiej Wsi:
Baza noclegowa składa się z przyjaźnie urządzonych kilkuosobowych pokoi. Ośrodek położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, który jest głównym miejscem naszych działań.
Terminy zjazdów:
I. 21.-23.03.2025 Klimbergowice
II. 09.-11.05.2025 Parpary
II. 10.-13.07.2025 Parpary (*uwaga: zaczynamy już w czwartek!)
IV. 05.-07.09.2025 Parpary
V. 14.-16.11.2025 Klimbergowice
VI. 09.-11.01.2026 Klimbergowice
Koszty:
Opłata za udział w kursie: 3500 zł od osoby (6 zjazdów weekend’owych + skrypty do samodzielnej pracy).
Możliwość opłaty w ratach. Skontaktuj się z nami, a ustalimy indywidualny harmonogram spłaty.
Jeśli jesteś osobą o słabszej kondycji materialnej, a bardzo (!) zależy Ci na wzięciu udziału w naszym kursie, zwróć się do nas – spróbujemy wypracować wspólne rozwiązanie (barter/wolontariat).
Za nocleg i wyżywienie uczestnicy płacą oddzielnie, na miejscu
Prowadzenie:
Alina Michalik – certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, przedstawiciel szkoły dzikiej przyrody „Wildniswissen” na Polskę („Dzikie Studia”), edukator ekologiczny i społeczny, przez wiele lat związana ze Stowarzyszeniem Żółwi ze Sztumu, propagującym kulturę i duchowość Indian Ameryki Północnej.
Kontakt:
tel. 606 415 128
e-mail: dzikiestudia@gmail.com.
Nasz kurs z założenia nie ma charakteru grupy terapeutycznej! Głównym zadaniem Pedagogiki Dzikiej Przyrody jest bowiem otworzenie człowieka na to, co NA ZEWNĄTRZ, by w ten sposób uzyskać dostęp do innej, bardziej pierwotnej formy wrażliwości, takiej, która pokazuje nam, że nie jesteśmy w centrum świata, lecz jego częścią. Równocześnie poprzez wspólne cele i działania uczestnicy uczą się dostrzegać potrzeby wspólnoty i swoje osobiste dary. W toku szkolenia wielokrotnie otwieramy przestrzeń na dzielenie się w kręgu, wymianę doświadczeń i wrażeń, czynimy to w sposób systematyczny i jednocześnie możliwie naturalny. Doświadczenie mentorskie na przestrzeni lat pokazuje, że „podróż”, jaką w istocie jest ten kurs u wielu absolwentów, oprócz poszerzenia świadomości i wiedzy, inicjuje również indywidualne procesy na poziomie rozwoju osobistego i społecznego.
Warunkiem owocnego uczestnictwa jest jednak otwartość na konwencję, w jakiej odbywa się szkolenie oraz gotowość do samodzielnej pracy i działania w grupie.
Zgłoszenia:
Aby się zgłosić, wypełnij formularz:
Uczestnicy o kursie:
Ten kurs jest podróżą, która zaczyna się niepozornie, a potem stopniowo prowadzi cię coraz głębiej. Zawróciłem na swoją porzuconą wiele lat temu drogę.
Zobaczyłem, że przyrodę można czytać jak książkę. Jak powieść przygodową, podręcznik, książkę kucharską, historyczną.
Czas wypełniony treścią, który jeszcze długo będzie dla mnie nauką, przyniósł mi wiele nowych pomysłów!
Już po pierwszym spotkaniu zauważyłam, jak wyostrzyła się moja wrażliwość na przyrodę, nawet tę, która ukrywa się w wielkim mieście!
Podczas tego kursu zdałam sobie sprawę, że to nie wiedza o przyrodzie jest najważniejsza, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które przyroda stawia przed nami…
Dzięki kursowi mój kontakt z przyrodą nabrał zupełnie innego wymiaru. Dziękuję!
Wiem, że kurs był dopiero początkiem mojej przygody z przyrodą, która mam nadzieję będzie trwała całe życie i nigdy nie dowiem się o niej za dużo!
Moje zmysły stały się wrażliwsze! Te spotkania były wstępem do „nowego” świata! Więcej! Więcej!