Pedagogika

 

Dzikiej Przyrody

– kurs roczny 2021/2022

Dzika przyroda była kiedyś naszym domem, a człowiek czuł się powiązany ze wszystkim, co go otaczało, był częścią tego świata i doskonale czytał jego język. Wiedzieliśmy, że przyroda potrafi być naszym przewodnikiem, ale i surowym nauczycielem, więc odnosiliśmy się do niej z szacunkiem. Dzisiaj to, co kiedyś było naturalne, wydaje się być trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Oderwani od świata przyrody, wciąż potrzebujemy jej mądrości i nic nie zastąpi nam potrzeby jedności z tym subtelnym światem, jak również tego przyjemnego poczucia, że nadal jesteśmy „tubylcami”, gdziekolwiek żyjemy. Na szczęście wciąż jeszcze jesteśmy naturalnie wyposażeni we wszystko, czego potrzebujemy, by czuć się w przyrodzie „u siebie”.

Mówienie o czymś, że jest dzikie, nie musi brzmieć negatywnie, ani też napawać lękiem. Dzika przyroda to tajemnice do odkrycia, to także spotkanie z pierwotną cząstką nas samych. To wreszcie świadomość naszych korzeni oraz uważność skierowana na wszystkie przejawy życia, osadzona w „tu” i „teraz”.

Wchodząc w dziki świat, odkrywamy nie tylko wszystko to, z czym dotąd żyliśmy „po sąsiedzku”. Zaczynamy rozumieć śpiew ptaków, zwierzęce ścieżki, kaprysy ognia. W ten sposób odkrywamy również swoje wewnętrzne dziecko, pokłady naszej wewnętrznej siły, uczymy się pracować ze swoimi słabościami i ograniczeniami.

Jedną z metod, według której pracujemy jest Naturementoring, naturalny proces przyswajania wiedzy, bazujący na sprawdzonych i starych technikach, gdzie nie ma wyraźnego podziału na naukę, zabawę, czy pracę. Mentor jest tutaj czujnym towarzyszem podróży i „wskazidrogą”.

Jako prowadząca ten kurs stopniowo otwieram drzwi Waszej percepcji, byście na nowo umieli dostrzegać to, obok czego na co dzień przechodzicie obojętnie. Nie uczę biologii, ani geografii – pokazuję za to możliwe ścieżki do świadomego stawiania pytań i zgłębiania wiedzy. Ten kurs jest dla wielu okazją do regularnego i głębokiego zanurzenia w świecie dzikich zwierząt, roślin i minerałów.

Jednak należy pamiętać, że kluczem jest tutaj osobiste doświadczenie każdego z nas, poprzedzone ciekawością oraz szczerym zaangażowaniem! Obrazowo rzecz ujmując: Zaprowadzę cię do rzeki, z której piję wodę, ale nie opowiem ci o wszystkich rzekach w okolicy. Sam musisz nauczyć się rozpoznawać tę, która pokaże ci bezpieczne zejście w bród i napoi czystą wodą.

Elementy surwiwalu pojawiające się na zajęciach stanowią inspirację do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów. Przekazywane przez nas prymitywne techniki (np. rozpalanie ognia, dołek ziemny, praktyczne zastosowanie ziół itp.) pochodzą od rdzennych ludów z różnych zakątków Ziemi lub stanowią poznaną część praktyk naszych przodków. Nawet jeśli dzisiaj już nie korzystamy z takich technik przetrwania, każdy z nas powinien regularnie doświadczać praktycznej współpracy z przyrodą i jej możliwościami.

Kurs składa się z 6 powiązanych ze sobą modułów. Spotkania odbywają się cyklicznie, co dwa miesiące (w weekend). Pogłębianie procesu uczenia się i doświadczania umożliwiają specjalnie skomponowane „zadania domowe” pomiędzy kolejnymi spotkaniami.

Warunkiem pomyślnego ukończenia kursu (certyfikat) jest zaangażowane uczestnictwo we wszystkich spotkaniach oraz wykonanie określonych zadań z zakresu tematyki kursu.

Główne zagadnienia:

 • Rozpoznawanie naturalnych zagrożeń,
 • Trening uważności i zmysłów,
 • Mowa ptaków,
 • Wiedza o ssakach, sztuka czytania tropów i śladów zwierzęcych,
 • Metodyka rozpoznawania i zastosowania dzikich roślin,
 • Świadomość bogactwa powiązań w przyrodzie,
 • Prymitywne techniki przetrwania w dzikiej przyrodzie,
 • Metodyka Naturmentoring i Coyote Teaching
 • Pokonywanie własnych granic i praca z nastawieniem
 • Filozofia i kultura życia w harmonii z naturą, zaczerpnięta min. od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
 

Terminy:

 • 19.- 21.03.2021 [Benowo]
 • 14.- 16.05.2021 [Parpary]
 • 29.07.- 01.08.2021 (4 dni!) [Parpary]
 • 10.- 12.09. 2021 [Parpary]
 • 05.- 07.11.2021 [Benowo]
 • 14. – 16.01.2022 [Benowo]

Proszę pamiętać, że liczba uczestników jest ograniczona.

Miejsce:

Miesiące chłodne:

Zaułek Benowo” lub ośrodek agroturystyczny „Klimbergowice” (w zależności od sytuacji pandemicznej). Oba ośrodki znajdują się w pobliżu Sztumu, w województwie pomorskim.

Baza noclegowa składa się z przyjaźnie urządzonych kilkuosobowych pokoi. Ośrodki położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, które są głównym miejscem naszych działań.

http://ekokwidzyn.pl/zaulek-benowo-lokalizacja/
http://www.klimbergowice.pl/

Miesiące ciepłe:

Obozowisko na prywatnym terenie w Parparach. Nocleg we własnym namiocie.

https://dzikiestudia.pl/parpary/

 

Zaułek Benowo

Benowo 57
82-420 Ryjewo

Koszty:

Opłata za udział w kursie: 2000 zł od osoby (6 zjazdów weekend’owych + skrypty do samodzielnej pracy).

Płatne zaliczką z góry (zobacz regulamin)*.

Za nocleg i wyżywienie uczestnicy płacą oddzielnie, na miejscu:
• Nocleg w kilkuosobowym pokoju: 40 zł / noc od osoby
• Nocleg w namiocie: 15 zł / noc od osoby
• Wyżywienie wegetariańskie: 100-120 zł za cały weekend (śniadanie, obiad, kolacja)

Prowadzenie:

Alina Michalik – certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, przedstawiciel szkoły dzikiej przyrody „Wildniswissen” na Polskę („Dzikie Studia”), edukator ekologiczny i społeczny, przez wiele lat związana ze Stowarzyszeniem Żółwi ze Sztumu, propagującym kulturę i duchowość Indian Ameryki Północnej.

Kontakt:
tel. 606 415 128
e-mail: dzikiestudia@gmail.com.

* UWAGA:

Zmiana w kwestii odpłatności za udział w kursie. Osoby, które uzyskały potwierdzenie swojego zgłoszenia –  prosimy o dokonanie pełnej wpłaty (2000 zł) w terminie 08-15.03.2021 na podany w regulaminie numer konta lub gotówką na pierwszym zjeździe (do uzgodnienia z organizatorem!). Taka wpłata jest gwarancją przyjęcia na kurs.

Aby się zgłosić, zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz:

Uczestnicy o kursie:

Ten kurs jest podróżą, która zaczyna się niepozornie, a potem stopniowo prowadzi cię coraz głębiej. Zawróciłem na swoją porzuconą wiele lat temu drogę.

Zobaczyłem, że przyrodę można czytać jak książkę. Jak powieść przygodową, podręcznik, książkę kucharską, historyczną.

Czas wypełniony treścią, który jeszcze długo będzie dla mnie nauką, przyniósł mi wiele nowych pomysłów!

Już po pierwszym spotkaniu zauważyłam, jak wyostrzyła się moja wrażliwość na przyrodę, nawet tę, która ukrywa się w wielkim mieście!

Podczas tego kursu zdałam sobie sprawę, że to nie wiedza o przyrodzie jest najważniejsza, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które przyroda stawia przed nami…

Dzięki kursowi mój kontakt z przyrodą nabrał zupełnie innego wymiaru. Dziękuję!

Wiem, że kurs był dopiero początkiem mojej przygody z przyrodą, która mam nadzieję będzie trwała całe życie i nigdy nie dowiem się o niej za dużo!

Moje zmysły stały się wrażliwsze! Te spotkania były wstępem do „nowego” świata! Więcej! Więcej!