Pedagogika
Dzikiej Przyrody

– kurs roczny 2019/2020

?

Dzika przyroda była kiedyś naszym domem, a człowiek czuł się powiązany ze wszystkim, co go otaczało, był częścią tego świata i doskonale czytał jego język. Wiedzieliśmy, że przyroda potrafi być naszym przewodnikiem, ale i surowym nauczycielem, więc odnosiliśmy się do niej z szacunkiem. Dzisiaj to, co kiedyś było naturalne, wydaje się być trudne, a czasem nawet niemożliwe. Oderwani od świata przyrody, wciąż potrzebujemy jej mądrości i nic nie zastąpi nam potrzeby jedności z tym subtelnym światem, jak również tego przyjemnego poczucia, że nadal jesteśmy „tubylcami”, gdziekolwiek żyjemy. Na szczęście wciąż jeszcze jesteśmy naturalnie wyposażeni we wszystko, czego potrzebujemy, by czuć się w przyrodzie „u siebie”.

Mówienie o czymś, że jest dzikie, nie musi brzmieć negatywnie, ani też napawać lękiem. Dzika przyroda to tajemnice do odkrycia, to także spotkanie z pierwotną cząstką nas samych. To świadomość naszych korzeni oraz uważność skierowana na wszystkie przejawy życia, osadzona w „tu” i „teraz”.

Wchodząc w dziki świat, odkrywamy nie tylko wszystko to, z czym dotąd żyliśmy „po sąsiedzku”. Zaczynamy rozumieć śpiew ptaków, zwierzęce ścieżki, kaprysy ognia. W ten sposób odkrywamy również swoje wewnętrzne dziecko, pokłady naszej wewnętrznej siły, uczymy się pracować ze swoimi słabościami i ograniczeniami.

Jeśli więc szukasz kursu survivalowego, gdzie z nożem w zębach mierzyć się będziesz z naturą, to tutaj zdecydowanie tego nie znajdziesz! My pokażemy Ci, gdzie poszukiwać głębokiej więzi z naturą oraz jak zdobyć umiejętności, pozwalające Ci przetrwać, żyjąc z nią w harmonii i dostrzegając bogactwo jej wzajemnych powiązań.

Jedną z dróg jest Naturementoring, naturalny proces przyswajania wiedzy, gdzie nie ma wyraźnego podziału na naukę i zabawę. Naturementoring świadomie korzysta z wiedzy i technik ostatnich tubylczych ludów na Ziemi. Mentor towarzyszy nam tutaj niczym przewodnik, „wskazidroga”, ten który otwiera drzwi do kolejnych tajemnic. Jednak kluczem jest indywidualne doświadczenie, poprzedzone ciekawością oraz osobistym zaangażowaniem.

Kurs składa się z 6 powiązanych ze sobą modułów. Spotkania odbywają się cyklicznie, co dwa miesiące (w weekend). Pogłębianie procesu uczenia się i doświadczania umożliwiają specjalnie skomponowane „zadania domowe” pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Warunkiem pomyślnego ukończenia kursu (certyfikat) jest zaangażowane uczestnictwo we wszystkich  spotkaniach oraz wykonanie określonych zadań z zakresu tematyki kursu.

Główne zagadnienia:

 • Umiejętność życia i przetrwania w dzikiej przyrodzie,
 • Rozpoznawanie naturalnych zagrożeń,
 • Wiedza o ssakach, sztuka czytania tropów i śladów zwierzęcych,
 • Metodyka rozpoznawania i zastosowania dzikich roślin,
 • Podstawy orientacji w terenie,
 • Świadomość bogactwa powiazań w przyrodzie,
 • Mowa ptaków,
 • Trening uważności i zmysłów,
 • Prymitywne techniki przetrwania w dzikiej przyrodzie,
 • Metodyka Naturmentoring i Coyote Teaching.

Miejsce:

Miejscem spotkań jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Zaułek Benowo” (gm. Ryjewo, na Pomorzu). Baza noclegowa składa się z przyjaźnie urządzonych kilkuosobowych pokoi (każdy z dostępem do łazienki). Ośrodek położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, które będą głównym miejscem naszych działań.

Terminy:

 • 22.- 24.03.2019
 • 10.- 12.05.2019
 • 18.- 21.07.2019
 • 13.- 15.09 2019
 • 15.- 17.11.2019
 • 17.- 19.01.2020

Zgłoszenia wraz z zaliczką przyjmujemy do 31.12.2018.

Koszty:

Opłata za udział w kursie: 1800 zł od osoby za wszystkie 6 spotkań. Płatne w dwóch ratach + zaliczka zgłoszeniowa (zobacz regulamin).

Za nocleg i wyżywienie uczestnicy płacą osobno, na miejscu:

 • Nocleg w kilkuosobowym pokoju: 30 zł / noc od osoby
 • Namiot: 15 zł / od osoby
 • Wyżywienie wegetariańskie: 40 zł za dzień (śniadanie, obiad, kolacja)

Prowadzenie:

Alina Michalik – certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, przedstawiciel szkoły dzikiej przyrody „Wildniswissen” na Polskę („Dzikie Studia”).

W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt:
tel. 606 415 128, e-mail: dzikiestudia@gmail.com.

Uczestnicy o kursie:

Ten kurs jest podróżą, która zaczyna się niepozornie, a potem stopniowo prowadzi cię coraz głębiej. Zawróciłem na swoją porzuconą wiele lat temu drogę.

Zobaczyłem, że przyrodę można czytać jak książkę. Jak powieść przygodową, podręcznik, książkę kucharską, historyczną.

Czas wypełniony treścią, który jeszcze długo będzie dla mnie nauką, przyniósł mi wiele nowych pomysłów!

Już po pierwszym spotkaniu zauważyłam, jak wyostrzyła się moja wrażliwość na przyrodę, nawet tę, która ukrywa się w wielkim mieście!

Podczas tego kursu zdałam sobie sprawę, że to nie wiedza o przyrodzie jest najważniejsza, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które przyroda stawia przed nami…

Dzięki kursowi mój kontakt z przyrodą nabrał zupełnie innego wymiaru. Dziękuję!

Wiem, że kurs był dopiero początkiem mojej przygody z przyrodą, która mam nadzieję będzie trwała całe życie i nigdy nie dowiem się o niej za dużo!

Moje zmysły stały się wrażliwsze! Te spotkania były wstępem do „nowego” świata! Więcej! Więcej!