Trailing

– szkolenie tropicielskie z międzynarodową ewaluacją

Jesień 2024 – Wiosna 2025

Podczas „trailingu” podążamy za tropem zwierzęcia, uważnie odczytujemy wszystkie ślady, które pozostawiło – by już po chwili dosłownie wejść w jego skórę. To właśnie jest moment, kiedy zaczynamy rozumieć drogę i wybory dzikiego zwierzęcia.

Nasza świadomość i zmysły odbierają otoczenie podobnie, jak odbierało to zwierzę. Podjęty trop daje nam intymny wgląd w życie zwierzęcia, bez wywierania wpływu na nie.

trailing szkolenie

 

Na nasz „Trailing” składać się będzie 6 sprawności:

 

  • Podejmowanie tropu
  • Identyfikacja tropu
  • Określenie czasu powstania tropu
  • Podążanie za tropem
  • Interpretacja informacji z tropu
  • Niepostrzeżone zbliżenie się do tropionego zwierzęcia

GŁÓWNE ZAGADNIENIA:

 

  • Interpretacja chodu oraz obrazu tropów
  • Techniki opracowania informacji z tropów
  • Symptomy, określające wiek i stopnie starzenia się tropów, odchodów, śladów żerowania i innych znaków
  • Schemat i kierunek poruszania się zwierzęcia
  • Zachowanie przestrzenne określonych gatunków zwierząt
  • Strategie przybliżania się / wiatr i pogoda
  • Mowa ptaków podczas trailingu
  • Eko-charakterystyka pór roku
  • Praca z mapami / mapowanie otoczenia i tworzenie dzienników
  • Trailing w parach i grupach
  • Techniki mentalne w procesie tropienia

CELE

Celem tego szkolenia jest wyposażenie Was w strategie i techniki, które pomogą Wam zlokalizować trop i podążać za nim. Będziemy trenować Waszą percepcję i umysł, a przede wszystkim zasoby Waszej wyobraźni oraz intuicję.

 

Wnikając w istotę zwierzęcia, próbujemy widzieć rzeczy innymi, niż nasze ludzkie oczami, jednocześnie mamy okazję, by dowiedzieć się sporo o nas samych. Pod koniec szkolenia uczestnicy dysponują całym pakietem umiejętności, które mogą być przydatne dla celów badawczych, ochrony środowiska, edukacji przyrodniczej oraz monitoringu dzikich zwierząt.

 

To także wyjątkowe doświadczenie na drodze naszego osobistego poznawania świata natury.

STRUKTURA

Szkolenie składa się w sumie z 16 dni, podzielonych na 4 powiązane ze sobą moduły, gdzie każdy z nich zaczyna się w czwartek, a kończy w niedzielę. Wiedzę zdobywać będziecie zarówno podczas samego szkolenia, jak również pomiędzy zjazdami.

Szkolenie obejmuje okres od jesieni do wiosny. W tym przedziale tropić będziemy na trzech typach podłoża: piasku, śniegu i liściach.

Aby sprostać tropicielskim zadaniom, ograniczamy ilość uczestników do 6 osób.

Język szkolenia – polski (posiłkowo angielski, niemiecki).

 

WARUNKI REKRUTACJI

Najważniejszym warunkiem uczestnictwa jest Wasze zainteresowanie i pasja, zorientowane na treści i cele szkolenia.

Jeśli zauważycie, że jakiś trop przyciąga Waszą uwagę, chcecie wiedzieć, dokąd on prowadzi i pragniecie zobaczyć zwierzę, które ten trop zostawiło – to trafiliście gdzie trzeba.

To szkolenie będzie właściwe dla Was nawet jeśli jesteście już osadzeni „w branży” i od dłuższego czasu zajmujecie się tropieniem, nawet jeśli duża część tych zagadnień nie jest Wam obca.

Jeśli doświadczenie i Wasz nos mówią Wam, dokąd może zaprowadzić Was to szkolenie, macie ochotę wyruszyć w tę podróż z tymi, którzy podzielają Wasze pasje – to z pewnością będzie to dla was wartościowy czas.

Zdajemy sobie sprawę, jak cenne są indywidualne doświadczenia każdego z Was, dlatego już teraz cieszymy się na wspólne odkrywanie nowych lądów!

Ważne jednak, by mieć świadomość, że to szkolenie wymagać będzie od Was sporego zaangażowania i nakładu czasu, by móc w pełni oddać się jego treściom i celom. Uwzględnijcie to podczas podejmowania decyzji o uczestnictwie.

Więcej o formalnych warunkach rekrutacji: patrz „Zgłoszenia”

TERMINY I LOKALIZACJA ZJAZDÓW

10.-13.10.2024 Pustynia Błędowska

07.-10.11.2024 okolice Beskidu Niskiego / Uście Gorlickie

06.-09.02.2025 Beskid Śląski

03.-06.04.2025 okolice Beskidu Niskiego / Uście Gorlickie

CERTYFIKAT I EWALUACJA

Na zakończenie szkolenia czeka Was ewaluacja według międzynarodowego standardu tropicielskiego (CyberTracker), gdzie będziecie mogli wykazać się zdobytymi przez Was umiejętnościami, mając jednocześnie możliwość oszacowania swoich mocnych i słabszych stron.

W trakcie szkolenia szczegółowo zapoznamy Was z w. w. procesem.

Po pomyślnym przebiegu ewaluacji otrzymacie międzynarodowy certyfikat.

PROWADZĄCY:

Jörn Kaufhold – uzyskał drugi w Europie tytuł specjalisty trailingu (certyfikat CyberTracker – Trailing Evaluations), absolwent czteroletniego programu Kamana Naturalist Training Programms.” Trener i mentor niemieckiej dzikiej szkoły „Wildniswissen”, pedagog społeczny. Pochodzi z Niemiec, jednak od 2007 roku wraz z rodziną żyje na Słowacji. Stale współpracuje z „Dzikimi Studiami”.

Alina Michalik – założycielka i mentorka „Dzikich Studiów”, pierwszej dzikiej szkoły w Polsce. Certyfikowany trener Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukator ekologiczny, tłumacz z języka niemieckiego. Sztuka tropienia dzikich zwierząt stanowi jeden z najważniejszych obszarów jej zainteresowań.

KOSZTY:

4500 zł – udział w szkoleniu (4 zjazdy, od czw-nie)

Noclegi: płatne osobno (przybliżona cena 1 noclegu w pokoju/apartamencie kilkuosobowym 70-100 zł)

ZGŁOSZENIA I DODATKOWE INFORMACJE:

dzikiestudia@gmail.com

606 415 128

Niniejsza koncepcja, zarówno w formie, jak i w treści w całości objęta jest prawami autorskimi, należącymi do Joern’a Kaufholda oraz „Dzikie Studia”.